Właściwości botwinki - kupować czy olać?

   Właściwości botwinki są zadziwiające. To niepozorne warzywo można jeść w całości lub częściowo, gdyż zarówno liście jak i bulwa buraczka są jadalne. Jest naszym rodzimym superfoods!   Botwinka to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Burak ćwikłowy zawiera dużo witamin (zwłaszcza A i C), wapnia i żelaza. Z uwagi na to ostatnie jest zalecany szczególnie w diecie wegetariańskiej. Botwinka co prawda pobudza apetyt, ale też koi nerwy, jest lekkostrawna i wzmacnia organizm w czasie infekcji.

   Podobno w botwince zawarte są również substancje podobne do estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych, co przekłada się na zwiększone libido u pań.

    Zupa albo sałatka z tych buraczanych liści odkwasza i odtruwa organizm.   Botwinkę można również jeść na surowo - na przykład w postaci koktajli, ale warto pamiętać, że liście mają wytrawny smak, więc warto je złagodzić czymś neutralnym. Osobiście dodałabym je do bananów albo wczesnych truskawek i zblendowała z wodą. Poniżej podlinkuje Wam kilka przepisów na koktajle, do których można dodać botwinkę:

Koktajl z marchewki i malin #odchudzanie - zamiast marchewki wrzuciłabym botwinkę
i tu tak samo: Koktajl z ananasa i marchewki

W tym miejscu zamiast normalnych buraków dodałabym buraczki z botwinki + liście:

Koktajl z surowego buraka, granatu i kiwi

ENERGETYCZNY KOKTAJL Z SUROWEGO BURAKA #DIETA #ENERGIA #ZABIJSMAKBURAKA

Surowe buraki z truskawkami? #przepisnakoktajl

   Botwinka zawiera również witaminy z grupy B oraz ważny w prawidłowym rozwoju układu nerwowego kwas foliowy, dzięki czemu koi nerwy.

   Chyba najpopularniejszą formą jej podawania jest chłodnik, którego szczerze nie znoszę, ale na szczęście można ją dodać do wielu innych potraw lub zwyczajnie zblendować ze smacznym owocem i wypić. Dajcie znać, jak Wy ją podajecie.

2 komentarze :

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates