Które doniczkowe rośliny pochłaniają smog i oczyszczają powietrze?

   Już chyba z miesiąc jestem dumną posiadaczką aż pięciu roślin, które mają antysmogowe właściwości. Wciąż żyją (jedne lepiej, drugiej gorzej), więc korzystając z tego doniosłego faktu spieszę Wam donieść, które to doniczkowe rośliny oczyszczają powietrze. I nie jest łatwo je unicestwić.

   Na zdjęciu widzicie... bluszcz! To jedna z moich ulubionych roślinek, ponieważ bardzo szybko rośnie i nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Jest świetnym "filtrem powietrza". Usuwa szkodliwe substancje, przede wszystkim formaldehyd - środek chemicznie chętnie wykorzystywany w lakierach do paznokci. Bluszcz preferuje zacienione lub jasne miejsca, ale nigdy bezpośrednio oświetlone. Roślinie dostarczamy tyle wody, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna.

   Tak, w ten sposób wygląda fragment mojego parapetu z fikusem. Samo życie!

   Fikus oczyszcza powietrze z większości toksyn, przejmuje również szkodliwe promieniowanie z monitorów. Lubi stanowiska w połowie zacienione. W pielęgnacji fikusa bardzo ważne jest podlewanie go miękką wodą. Należy jednak robić to z umiarem. Czynność tę wykonujemy dwa razy w tygodniu, zima znacznie rzadziej.

   Przyznaję, że paprotka w mojej kolekcji jest najbiedniejsza. Chyba nigdy w życiu żadna nie została ze mną dłużej niż miesiąc.

   Paprocie ujemnie jonizują powietrze w pomieszczeniach, a  poza tym neutralizuje  formaldehydy zawarte w toksycznych farbach, wykładzinach czy kuchenkach gazowych. Polecana jest szczególnie na parapet w kuchni czy salonie ze sztucznym dywanem czy wykładziną. Paprotkę należy podlewać regularnie, by ziemia w jej doniczce była zawsze wilgotna, ale nie wolno jej przelać - spowoduje to żółknięcie liści.

   Skrzydłokwiat działa korzystnie na zdrowie, pomaga w oczyszczaniu powietrza z toksyn, uważa się również, że jest jedną z roślin absorbujących promieniowanie elektromagnetyczne emitowane np. przez nasze komputery. Ten kwiat lubi półcień i preferuje wilgotne podłoże. Należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu latem, a zima ograniczyć się do podlewania raz w tygodniu.

   Moja ostatnia antysmogową roślinką jest Fittonia, która wzbogaca powietrze w tlen i ozon. Musi być regularnie podlewana, by podłoże było stale wilgotne. Ten kwiat lubi jasne lub lekko zacienione stanowiska.

   Dostałam te roślinki w prezencie od marki Yves Rocher w ramach akcji #stopsmognaturalnie, natomiast z pewnością dokupię jeszcze kilka oczyszczających powietrze zielonych przyjaciół. Może macie coś do polecenia?

10 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy temat. Muszę jeszcze poczytać, które z nich są bezpieczne dla kotów. Moje lubią obgryzać rośliny ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna notka u mnie niestety nie wytrwają kwiatki bo nie umiem ich pielegnować

  http://nouw.com/skucinska/psikus-czy-cukierek-31853470

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja staram się bronić przed zanieczyszczonym powietrzem na różne sposoby. Maseczki na zewnątrz, a w domu oczyszczacz powietrza naprawdę mogą pomóc. Tym bardziej, że problem cały czas się powiększa. Świeże, czyste powietrze jest dla nas bardzo ważne. Tylko dzięki niemu możemy prawidłowo funkcjonować i cieszyć się w pełni życiem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja właśnie chyba w grudniu zakupię wreszcie maseczkę antysmogową.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest tak miły komentarz, że nie aż chce mi się pisać :* .

   Usuń
 5. Ja miałam również problemy z paprotkami zawsze, ale koleżanka w pracy poleciła mi nawóz, który odżywił je niesamowicie. Zamówiłam go tutaj. Może sprawdź sama, mi naprawdę pomógł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam dużo paprotek w domu- kiedyś czytałam że one maja dobre właściwości. W sumie nie wiem ile w tym prawdy ale lubie rośliny więc są i mi nie przeszkadzają. W tym roku chcę też zakupić oczyszczacz powietrza. Chyba zda lepiej egzamin niż rosliny. Tym bardziej mieszkając na śląsku. Będzie miał co robić:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates