Klub Wielbicieli Prozy Dołęgi-Mostowicza

   Należę do nieistniejącego Klubu Wielbicieli Prozy Dołęgi-Mostowicza
   Kompletnie nie mogę pojąć, czemu stosunkowo trudna literatura Bolesława Prusa cieszy się niesłabnącą popularnością w różnych środowiskach, "Zbrodnię i Karę" Dostojewskiego czytają w liceum najwięksi sceptycy promocji do następnej klasy, a nawet Reymont ze swoim często gorzkim spojrzeniem na świat jest przychylniej przyjmowany niż tak znakomity psycholog, jakim niewątpliwie był Tadeusz Dołęga-Mostowicz!
   Gdybym miała wskazać swojego ulubionego polskiego pisarza, to zupełnie możliwym jest, że z całej wspaniałej plejady naszych rodzimych literatów wybrałabym właśnie jego!
    Dołęga-Mostowicza w swojej prozie pisał o Polsce.  Fachowo jego literaturę należy nazywać tendencyjną, ponieważ cóż... Wykazywała pewne tendencje: bohaterowie umyślnie byli przedstawiani w sposób kontrastowy i narzucający Czytelnikowi właściwie (pozytywistyczne!) interpretowanie ich działań; narrator nie do końca starał się zachować obiektywizm i (czasem subtelnie, ale momentami bardzo wyraźnie) opowiadał się za wykazującym odpowiednie cnoty bohaterem. Ogólnie ideą takiej powieści było, bardziej niż stworzenie wybitnego dzieła literackiego, pokazanie świata jako studium koegzystującego dobra i zła.
   Generalnie pachnie to wszystko niezwykle nudną dydaktyczną nowelistyką typową dla pozytywizmu, natomiast akurat powieści tendencyjne Dołęgi-Mostowicza stanowiły majstersztyk. Gdzieś przeczytałam ostatnio o nim, że był "pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym" i jest to niestety święta prawda.
    I chociaż wymagający fikołków mainstream zna kilka dzieł dawnego mistrza ("Kariera Nikodema Dyzmy" czy "Znachor"), to nie eksploatuje głębiej jego dorobku. 
   Aktualnie czytam o Doktorze Murku, którego zniszczył system i słabi ludzie. A Wy co czytacie?

   Czytajcie, bo umrzecie, a nikt z Wami nie pójdzie do łóżka;). 

Publikowanie komentarza

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates