WOJNY RODZINY GUCCI

   Jak pewne wiecie, interesuję się historią mody. Na polskim rynku nie ma wielu publikacji z tej dziedziny, więc kiedy tylko cokolwiek się ukazuje - natychmiast muszę to mieć:).
   Jedną z owych pozycji "modowych" są "Wojny rodziny Gucci" Jenny Gucci (wyd. Pascal). Wbrew pozorom - jakie daje sensacyjna otoczka tego wydawnictwa - jest to historia oparta na faktach. Jenna Gucci była żoną Paola, jednego z wnuków założyciela marki (Guccia Gucciego). Ona jest zarówno autorką jak i narratorką książki, w której przedstawia historię swojego burzliwego związku z jednym z Guccich. Opowiada w niej również o luksusowym życiu potentatów mody, opisuje charakter poszczególnych członków rodziny oraz ogólnie zarysowuje kontekst tamtych czasów.


   Nie można traktować tej książki jak biografii w ścisłym znaczeniu tego słowa, ponieważ Jenna (dysonans poznawczy) dość często daje do zrozumienia, że właściwie wiele z sukcesu marki Gucci to jej zasługa. Z drugiej strony czuję, że w "Wojnach..." czystej fikcji literackiej jest niewiele, nie mogę więc powiedzieć, że to powieść sensacyjna. Niezależnie od gatunku - bardzo przyjemnie się czyta tę książkę.
   Jenna umiejętnie nakreśla "klimat luksusu". Pomaga zbliżyć się do Guccich - ich historii i burzliwych charakterów. Wszyscy bracia są porywczy i gwałtowni, a pieniądze tylko podsycają te uczucia. Paolo z kolei dodatkowo jest... chyba zły, a na pewno nienormalny. Jego zachowanie pasuje do profilu szaleńca z kroniki policyjnej, a nie szanowanego panicza Gucci. Jenna w pewnym momencie przeżywa koszmar, ale nie zapomina o kompletnej opowieść i (na szczęście) nie skupia się wyłącznie na swojej historii.
   Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla każdej wielbicielki mody.
   Jesteście ciekawe moich kolejnych kandydatów książkowych na półkę "historia mody"?

4 komentarze :

 1. Chętnie przeczytam, zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. słyszałam o niej, ale nie czytałam więc chyba po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałabym tą książkę, bo tematyka interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca tematyka. Ja w ogóle bardzo lubię czytać biografie znanych ludzi, więc z chęcią dowiem się o innych kandydatach książkowych o modzie:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates