Kim jest dla mnie teściowa – mamą czy Panią? Wywiad.

Wiele przyszłych (i potencjalnych!) mężatek spędza długie godziny na rozważaniu bardzo poważnego problemu: „Jak po ślubie zwracać się do teściowej?”. Nasze wątpliwości rozwiewa ekspert z dziedziny Etykiety i Protokołu Dyplomatycznego oraz Savoir-vivre 

Wbrew pozorom nie jest to problem wydumany. W Internecie aż huczy od emocjonalnych dyskusji na ten temat. By pomóc kobietom rozwiązać to zagadnienie, zapytałam o zdanie eksperta od Etykiety, Michała Dziadosza.

- Kto powinien wyjść z inicjatywą ustalenia odpowiedniej formy po ślubie – synowa czy teściowa?

Michał Dziadosz: Oczywiście starsza osoba. Podobnie jak w przypadku przechodzenia „na ty” inicjatywa leży naturalnie po stronie teściowej.

- A jeśli teściowa milczy?

Michał Dziadosz: Jeżeli dojdzie do kłopotliwej sytuacji, w której nie nastąpi owa inicjacja ze strony starszej osoby, młodsza kobieta, zakłopotana sytuacją, może wprost zapytać: „Czuję się niezręcznie, kiedy między nami nie zostało to ustalone - w jaki sposób mam się teraz do Pani zwracać?” Najlepiej jednak zrobić to w szerszym gronie, przy świadkach. Żeby później, jak sytuacja na froncie się popsuje, nikt nie wykrzyczał „Dla ciebie „pani”, smarkulo!”. Zakładam jednak, że tak patologiczne sytuacje zdarzają się jedynie w kiepskich serialach…

- A co w sytuacji, jeśli ja mówię do swojej teściowej „mamo”, a mój mąż do mojej matki zwraca się per „Pani”?

Michał Dziadosz: Sytuacja jest dowolna. Wszystko zależy od specyfiki środowiska, od nasycenia konserwatywnością. Generalnie żyjemy w czasach ponowoczesnych, a społeczeństwo nie jest już tak tradycyjne jak kiedyś. Mamy pełną dowolność i to żaden problem.

- Jak polecałby się Pan zwracać do teściowej?

MichałDziadosz: Forma „mamo”, „tato” niektórym wydawać by się mogła nieco archaiczna. Forma „Pan”, „Pani” z kolei jest zbyt zdystansowana. Wydaje mi się, że wszystko zależy od relacji i nie należy przejmować się tą różnicą.

- Do teściowej można mówić: „mamo”, „proszę Pani” lub przejść z nią na „ty”, ale czy zna Pan jeszcze inne formy, które można użyć w wypadku, kiedy te trzy opcje z jakiegoś powodu nie przypadają do gustu młodej mężatce?

Michał Dziadosz: Słyszałem formę „teściowo”. Jest to bardzo neutralne, choć niekoniecznie pozytywne rozwiązanie – zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, biorąc pod uwagę dość pejoratywne nacechowanie słowa „teściowa”. Chociażby w kontekście dowcipów, jakie krążą o słynnej „teściowej”.

Poza tym słyszałem dowcipne formy. Pewna pani opowiadała, że mąż zwraca się do jej ojca: „Wasza Wielmożność”, a ojciec do zięcia: „Wasza Wielebność”.

- A forma „świekra”?

Michał Dziadosz: Jest to zdecydowanie forma archaiczna, której nie używamy. Jest absolutnie przestarzała – poza tym brzmi strasznie.

- Czyli podsumowując: żadna forma nie jest zła?

Michał Dziadosz: Żadna forma nie jest zła, jeśli obie strony są zadowolone. Lepiej jest jednak nigdy nie zwracać się bezosobowo, ponieważ wcześniej czy później dojdzie do kłopotliwej sytuacji.

Jak zwykle potrzebny jest dialog. W tym wypadku lepiej jest powiedzieć za dużo niż za mało; za długo ustalać pewne sprawy niż za krótko. Polecam „załatwić” tę sprawę na samym początku – odważnie i asertywnie.

- Dziękuję za rozmowę.

Moje Drogie, a jak Wy zwracacie się do swoich teściowych? Kto wyszedł z inicjatywą ustalenia odpowiednich form? Piszcie! Czekam na Wasze komentarze!

*Michał Dziadosz – trener biznesu oraz ekspert z dziedziny Etykiety i Protokołu Dyplomatycznego; prowadzi również szkolenia z Savoir Vivre’u, Wystąpień Publicznych oraz Emisji Głosu. 


J WYWIAD Z PORTALU WWW.EK.PL

1 komentarz :

  1. Mąż do mojej mamy mówi Teściowo Kochana :)Ja jednak do swojej teściowo mówię żadko, na Pani za formalnie, za blisko mieszkamy ,za częste kontakty i też jest taką osobą ,ze to "nie pasuje".Ale mamy tu formę pośrednią, odkąd pojawiły się nasze dzieci do teściowej mówimy :babcia: a jak mnie wkurzy to po cichu babka :)i to jakoś tak się przyjęło.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za KAŻDY komentarz:). Wszystkie czytam i nieodmiennie się z nich cieszę:).

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates